A plüssjátékok több szempontból is nagyszerűek, mivel számos fejlődési, érzelmi és szociális hatással vannak a gyermekekre. Elsősorban a puhaságuk és a barátságos megjelenésük miatt a gyerekek kedvenc tárgyukká választhatják, ami azzal a jól ismert jelenséggel járhat, hogy az adott nyuszi, maci vagy bármilyen más állatka nélkül nem hajlandók sehová sem menni. Egy plüssállat érzelmi támaszt is nyújthat a kicsiknek, különösen akkor, ha a gyermek stresszes, vagy fél valamitől. Az ilyen játékok hozzájárulnak az érzelmi biztonság megteremtéséhez, hiszen a gyerekek úgy érzik, hogy a plüss „barátjuk” mindig ott van velük, és ez vigaszt nyújt nekik.
A plüss játékok segíthetik a kreativitás és a képzelőerő fejlődését is, mivel a gyerekek gyakran különböző történeteket találnak ki köréjük. A szerepjátékokon keresztül fejlődik a szociális készségük, mivel a plüssökkel való interakció során gyakorolhatják az érzelmek kifejezését, és az együttérzést is.
A plüssjátékok szinte bármilyen korú gyermek számára ajánlottak, de 0-3 éves korban kapnak nagy jelentőséget. Csecsemőknek a kifejezetten nekik készült, biztonságos, varrás nélküli és lenyelhető alkatrészektől mentes plüssök valók, gyakran rágókával kombinálva. Ahogy a gyerekek nőnek, a plüssök a szerepjátékok részesei lesznek, de sok gyerek még iskolás korában is ragaszkodik a kedvenc plüss játékához. Ahogy Róbert Gida Micimackóhoz, a „csacsi öreg barátjához”.
A vásárlás során fontos figyelni a minőségre. A plüssjáték legyen puha, tartós és könnyen tisztítható. Az anyagának nem szabad allergén vagy mérgező anyagokat tartalmaznia, különösen, ha csecsemőnek adjuk.